Dynastové XI. (východ 4)

 

Seznamy vládců starého světa, xi.

 

V této části:

 

xxxviii. Urartu, xxxix. Elam, xl. Chetité.

 

 

XXXVIII. Králové Urartu

1. Aramé§ 844-832

2. Šarduri I.§ 832-825

3. Išpuini§ 825-806

4. Menua§ 806-790

5. Argišti I.§ 790-766

6. Šardurri II.§ 766-733

7. Rusa I.§ 733-714

8. Argišti II.§ 714-678

9. Rusa II.§ 678-645

10. Šarduri III.§ 645-620

11. Šarduri IV. (?)§ 620-610

12. Rusa III.§ 610-600

13. Erimena (??)§ 610

14. Rusa IV.§ 600-580

Konec státu§

XXXIX. Panovníci federativního Elamu

První říše elamská

I. dynastie z Awanu (cca. 2550 - cca. 2400)

dva neznámí králové§ cca. 2550

3. Kuriššak (?)§cca. 2550

?§ cca. 2550

4. Peli§ po cca. 2550

5. Tata I.§ po cca. 2550

6. Ukkutachaš§ po cca. 2550

7. Chišur§ po cca. 2550

II. dynastie z Awanu (cca. 2400 - cca. 2230)

8. Šušuntarana§ cca. 2400

9. Napilchuš§ oba snad současníci En-temenny

10. Kukku-siwe-temti§ cca. 2340

11. Luch-iššan§

12. Chišep-ratep (II.; akkad. - rašir)§ současník Sargona Velikého

13. Chelu§ cca. 2300

14. Epir-mupi§

15. Chita§ cca. 2280

16. Puzur (Kutik)-In-Šušinak§ až do cca. 2230

mezera

Druhá říše elamská (cca. 2035 - cca. 1860)

I. dynastie ze Šimaški (cca. 2035 - 1929)

17. Girnamme§ současník Šu-Sîna

(Tazitta, Eparti I., Tazitta, Lu-(x-r)a-ak-lu-uch-cha...)

18. Chutran-temti§ cca. 2000 - 1990

19. Kindrettu§ 1990 - 1970

20. Indattu-In-Šušinak I., alias Idattu I.§ 1970 - 1945

21. Tan-Ruchuratis§ 1945 - 1935

22. Indattu-In-Šušinak II.§ 1935 - 1929

II. dynastie ze Simaški, doba protektorátu státu Larsa (1929 - 1860)

23. Eparti II.§ 1929 - 1910 (?)

24. Indattu-napir, alias Idattu III.§ 1910 (?) - ?

25. Indattu-temti, alias Idattu IV.§ ? - cca. 1860

mezera

Třetí říše elamská (cca. 1860 - 1520)

Sukkal-machové z Anšanu a Sús, Epartiovci

26. Eparti III.§ cca. 1860 - 1830 (?)

27. Šilchacha§ 1830 – 1800, první sukkal-mach

28. Širukduch I.§ 1800 - 1770

29. Šimut-wartaš§ 1770 - 1768

30. Siwe-palar-chuppak§ 1768 - 1745, tituloval se pouze jako „guvernér Elamu“

31. Kuduzuluš I.§ 1745 - 1730

32. Kutir-nachchunte I.§ 1730 - 1700

33. Lila-ir-taš§ 1700 - 1698

34. Temti-agum I.§ 1698 - 1685

35. Tan-Uli§ 1685 - 1655

36. Temti-chalki§ 1655 - 1650

37. Kuk-našur II.§ 1650 - 1635

38. Kutir-Šilchacha I.§ 1635 - 1625

39. Temti-raptaš§ 1625 - 1605

40. Kuduzuluš III.§ 1605 - 1600

41. Tata II.§ 1600 - 1580

42. Atta-werra-chalki§ 1580 - 1570

43. Pala-iššan§ 1570 - 1545

44. Kuk-kirwaš§ 1545 - 1520

45. Kuk-Nachchunte§ krátce

46. Kutir-Šilchacha II.§ krátce, oba cca. 1520

mezera, „kassitské temno“

Churritská dynastie z Anzanu

(též dynastie Ike-chalkiho; cca. 1340 - 1222)

47. Churpa-tilla§ cca. 1340 - po 1330

babylónská okupace§ do 1320

48. Pachir-iššan§ 1320 - 1298

49. Attar-kittach§ 1298 - 1285

50. Chumban-numena§1285 - 1266

51. Untaš-dGAL (= Chumban?)§ 1266 - 1245

52. Unpatar-dGAL§ cca. 1245 - 1243

53. Kidin-Chutran§ 1242 - 1222

Čtvrtá říše elamská (cca. 1222 - před 1116)

Dynastie ze Sús

54. Challutuš-In-Šušinak§ cca. 1222 - cca. 1180

55. Šutruk-Nachchunte I.§ 1180 - 1159

56. Kutir-Nachchunte§ 1159 - 1140 (předtím král v Babylónu)

57. Šilchak-In-Šušinak§ 1140 - 1125 (předtím král v Babylónu?)

58. Chutelutuš-In-Šušinak, bab. Chulteluduš§ 1125 - před 1116

59. Šilchina-chamru-Lakamar§ krátce

mezera, vasalský stát Babylónu

Pátá říše elamská

60. Chumban-tachra§ cca. 770-755

61. Chumban-Nimena II.§ cca. 755-742

62. Chumban-nigaš I.§ 742-717

63. Šutruk-nachchunte II.§ 717-699

64. Challušu-Inšušinak II.§ 699-693

65. Kutir-nachchunte III.§ 693-692

66. Chumban-Nimena III.§ 692-689

67. Chumban-chaldaš I.§ 689-382

68. Chumban-chaldaš II.§ 682-675

69. Urtaku§ 675-663

70. Teumman§ 663-654

71. Chumban-nigaš II.§ 654-651

72. Tammaritu§ 351-349

73. Indabigaš§ 649-648

74. Chumban-chaldaš III.§ 648-639

konec politické nezávislosti země§

XL. Králové Chetitů

Stará říše

[Pitchana z Kuššaru alias Labarnaš? c. 1840 – c. 1800]

[Anitta z Kuššaru, jeho syn c. 1800 – ?]

1. Tudchaliaš I. c. 1700

2. Pu-Šarruma po 1700

3. Labarnaš I. c. 1650

3.Chattušiliš I. (Labarnaš II.) po 1650 - c. 1620

4. Muršiliš I. 1620 - 1590

5. Chantiliš I. 1590 - 1560

6. Zidantaš I. 1560 - 1550

7. Ammuna 1550 - 1530

8. Chuzzíjaš I. 1530 - 1525

9. Telepinuš 1525 - 1500

10. Alluwamnaš 1500 - 1490

11. Chantiliš II. 1490 - 1480

12. Zidantaš II. 1480 - 1470

13. Chuzzíjaš II. 1470 - 1460

lVelkochetitská říše

14. Tudchalijaš II. 1460 - 1440

15. Arnuwandaš I. 1440 - 1420

16. Tudchalijaš III. 1420 - 1400

17. Chattušiliš II. 1400 - 1370

18. Šuppiluliumaš I. 1370 - 1330

19. Arnuwandaš II. 1330 - 1329

20. Muršiliš II. 1329 - 1300

21. Muwatalliš 1300 - 1280

22. Muršiliš III. (Urchi-Tešup) 1280 - 1275

23. Chattušiliš III. 1275 - c. 1250

24. Tudchaliaš IV. c. 1250 - 1220

25. Arnuwanda III. 1220 - 1200

26. Šuppiluliumaš II. 1200

konec státu, dále viz chetitské dynastie v Syrii